Depilacja laserowa jest jedną z najskuteczniejszych metod trwałego usuwania owłosienia. Jej efektywność zależy jednak od indywidualnych czynników, takich jak np. stan zdrowia. Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą w negatywny sposób
wpływać na stan wzrostu włosów. W artykule tym omówimy, czy osoby mające problem z hormonami, mogą poddać się depilacji laserowej? Odpowiemy także na pytanie, o co dokładnie muszą zadbać, aby zabieg był skuteczny? Zachęcamy do lektury.
Zaburzenia hormonalne - jak wpływają na nadmierne owłosienie?
Hormony odgrywają ważną rolę w regulacji wzrostu włosów. Mają wpływ zarówno na ich ilość, jak i rozmieszczenie na ciele. Największe znaczenie mają androgeny, czyli męskie hormony płciowe, które w odpowiednich ilościach występują zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
Nadmiar androgenów (hiperandrogenizm) może powodować u kobiet przyrost włosów w miejscach typowych dla mężczyzn, co określa się mianem hirsutyzmu. Jest to objaw, który może dotyczyć wielu jednostek chorobowych, np. PCOS czy też rozwijających się guzów produkujących androgeny. Hirsutyzm można rozpoznać po ciemnych, grubych włosach, które pojawiają się, np. na kobiecej twarzy, klatce piersiowej, plecach lub brzuchu.
Hipertrichoza jest innym rodzajem zaburzenia hormonalnego. Do podstawowych jej objawów można zaliczyć nadmierne owłosienie, które pojawia się na całym ciele, niezależnie od androgenów. Hipertrichoza może mieć różne przyczyny, np. genetyczne, metaboliczne lub też być wynikiem spożywania nadmiernej ilości leków.
Jaki wpływ na zabieg depilacji ma nadmiar hormonów?
Wzrost włosów jest procesem biologicznym kontrolowanym przez cykl mieszków włosowych, który składa się z faz wzrostu (anagenu), przejścia (katagenu) i spoczynku (telogenu). Zaburzenia hormonalne mogą zakłócać ten cykl. Najczęściej spotykanym problemem jest regularne pojawianie się nowych mieszków włosowych, czyli wydłużenie fazy wzrostu włosa. Wskutek czego po wykonanej serii zabiegów depilacji laserowej, włosy nadal mogą rosnąć. Należy pamiętać, że w trakcie depilacji laserowej eliminowany jest objaw, czyli owłosienie, a nie przyczyna wzrostu włosów.
Zaburzenia hormonalne a depilacja - o czym pamiętać?
Osoby, które zmagają się z nadmiernym owłosieniem mogą bez problemu poddać się depilacji. Jeżeli jednak cierpią na zaburzenia hormonalne, powinny najpierw udać się na leczenie. Unormowanie hormonów umożliwi skuteczne pozbycie się włosów w trakcie jednej serii, w skład której wchodzi od 4 do 8 zabiegów. Dzięki czemu panie nie będą zmuszone ponawiać zabiegu co kilka tygodni i wydawać zbędnych pieniędzy na cykliczne, kilkumiesięczne zabiegi.
Jeśli zauważasz u siebie zaburzenia gospodarki hormonalnej, koniecznie zgłoś się do lekarza endokrynologa, który zleci Ci wszystkie, niezbędne badania oraz rozpisze skuteczne leczenie.
Podsumowanie
Depilacja jest skuteczną formą pozbycia się ciemnego owłosienia z różnych partii ciała. Do naszej kliniki zgłaszają się panie zmagające się z nadmiarem włosów występującym nie tylko na nogach czy w okolicach bikini, ale też np. na plecach czy twarzy. Aby jednak zabiegi były skuteczne i nie stanowiły obciążenia dla portfela, warto najpierw podjąć odpowiednie leczenie hormonalne, które zniweluje przyczynę nadmiernego owłosienia. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem do epilacji, który wpływa na poprawę komfortu pań. Zatrudniamy wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, zajmujących się przeprowadzaniem zabiegów.